środa, 9 stycznia 2013

Kiełki

Tak długo zbierałam się z tym postem, że moje posiane kiełki zdążyły wyrosnąć, a nawet zaczęły być konsumowane - wylądowały na dzisiejszych śniadaniowych kanapkach!

Ale w czym rzecz.
Otóż uwielbiam kiełki, jednak te w sklepie, poza pewnie mniejszymi walorami, są stosunkowo drogie, gdyż można je taniej wyhodować samemu, wiedząc dokładnie, co się z nimi działo, zanim trafiły na nasz stół. Wyhodowanie kiełków jest bardzo proste, wystarczą nam nasiona, dwa słoiki (mniejszy i większy), kawałek gazy i gumka recepturka. Ważne jest, by nasiona były specjalnie przeznaczone do hodowania kiełków ze względu na to, że zwykłe nasiona do wyhodowania np rzodkiewki w ogródku, zawierają konserwanty, które są szkodliwe, gdy mielibyśmy wyhodować z tego tylko kiełki, a nie całą roślinę (tak wyczytałam na jakiejś stronie mówiącej o kiełkach). Dostępne są różne mieszanki w sklepach ogrodniczych. Ja posiadam mieszankę "Energia", zakupioną w wakacje, póki co powstały z tego 4 partie kiełków, ale muszę zaznaczyć, że dodaję do tej mieszanki nasiona rzeżuchy : D
Tak więc pierwszym etapem wyhodowania kiełków jest namoczenie ich przez ok 12 godzin w letniej przegotowanej wodzie (w mniejszym słoiku).
Następnie zakładamy na otwór w słoiku gazę, mocujemy gumką, odlewamy wodę z moczenia kiełków. Nalewamy trochę letniej, świeżej, przegotowanej wody i taki słoik z nasionami stawiamy po skosie, do góry nogami na słoiku większym, tak by woda spływała z jednego do drugiego słoika i parowała do góry na późniejsze korzenie. I tak przez kilka dni, 2-4 razy dziennie przemywamy nasze nasiona wodą, aż wyrosną nam kiełki. Gdy już są odpowiedniej wielkości, zdejmujemy gazę i przepłukujemy kiełki, żeby pozbyć się łupinek. Osuszamy i przechowujemy w pojemniku w lodówce, do spożycia przez 2-3dni.
Są specjalnie przeznaczone do hodowli kiełków kiełkownice, jednak trzeba w nie trochę zainwestować, a przecież rozchodzi się o obniżenie kosztów ; )
Oto zdjęcie "konstrukcji"
Nie jest to moja hodowla, mój telefon nie poradził sobie ze zrobieniem ostrego zdjęcia ; )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze.